20 Kasım 2010 Cumartesi

SEVGİLİ ANNEME

Sumerli Ludingirra'nın "Sevgili Anneme" şiirine 09.05.2010 tarihinde (Anneler Günü) yorum olarak yazılmıştır.


Bir adam şöyle düşünmüş olsa, fikri yanlış mıdır?

Evet... Bugün 'Anneler Günü'. Kasıt çocuğu (çocukları) olan kadınlarsa eğer; kapsama alanı dar gibi sanki... Elbette çocuk bakmak, büyütmek, eğitmek... Daha doğrusu insan yetiştirmek ince ve zorlu bir zanaat. Peki her çocuk sahibi kadın anne midir? Bu soruyu sormaktaki maksat elbette bir tartışma konusu açmak değildir. Ki böylesi (yalnızca sıfatı anne) olan kadınlar istisna kabul edilemeyecek kadar bile az olsa da mutlaka vardır.

Bütün bunları zaten çapı dar algılanan 'Anneler Günü' kavramını daha da daraltmak için söylemiyorum. Aksine daha da genişletmek istiyorum... İstiyorum çünkü bence bu kavramın buna ihtiyacı var.

İşte başlıyorum;

Şimdi hepsi boyca kendinden uzun ama hala çocuk olan altı (6) insan yetiştiren anneciğim... Gün yüzü görmeyen anneciğim... Anneler Günü' n kutlu olsun.

Annem gibi anneler... Çocuk ve çocuklar yetiştiren anneler... Hepinizin Anneler Günü kutlu olsun.

Ya siz; çocuğu olmayan veya çocuk sahibi olamayan evli hanımlar... Biliyorum siz de seversiniz çocukları... Bence siz de annesiniz. Sizin Anneler Günü' nüz de kutlu olsun.

İlkokul öğretmenim ve diğer hanım öğretmenlerim... Sizin emek ve sevgi olarak annelerden farkınız ne ki? Bugün sizin de gününüz. Sizin de gününüzü kutluyorum...

Aneliğin anlamını hakkınca kavramış ama şimdilik ya öğrenci
, ya çalışan, ya da çeyiz hazırlayan, memleketimin umudu kız kardeşlerim... Kutlu olsun gününüz. Siz istikbalimizin annelerisiniz...

Şimdilerde bezbebeğine şefkatli bir anne yüreğiyle bakan, miniş yeğenim Zeynep Naz... Varsın yaşın henüz 7'ye yaklaşmış olsun... Olsun olsun, senin Anneler Günün de kutlu olsun.

Elbette daha çok örnekleme yapılabilir... Ama uzatmayıp da genelleme yapacağım artık... Ben çocuğun tanımını yaparken 'insan yavruları' demeyi seviyorum onlara... İşte bu insan yavrularının memleket ve insanlık için taşıdığı önemi kavrayan... Ve bu bilinçle insan yavrularının yetiştirilmesinde emeğiyle, sevgisiyle, düşüncesiyle, niyetiyle, hayaliyle çaba sarfeden çocuklu, çocuksuz... Evli, bekar... Genç, ihtiyar bütün kadınların Anneler Günü kutlu olsun.

Bir adam böyle düşündü... Her ne kadar sürç-ü fikr eyledi ise af ola...


Yorum Gönder