9 Mayıs 2016 Pazartesi

KİMDİR ANNE?
KİMDİR ANNE?

Bir adam şöyle düşünmüş olsa, fikri yanlış mıdır?

Evet, bugün “Anneler Günü”. Kasıt çocuğu (çocukları) olan kadınlarsa eğer; kapsama alanı dar gibi sanki. Elbette çocuk bakmak, büyütmek, eğitmek, daha doğrusu, insan yetiştirmek ince ve zorlu bir zanaattır. Pekiyi, her çocuk sahibi kadın anne midir? Bu soruyu sormaktaki maksat elbette bir tartışma konusu açmak değildir. Ki böylesi (yalnızca sıfatı anne) olan kadınlar istisna kabul edilemeyecek kadar bile az olsa da mutlaka vardır.

Bütün bunları zaten çapı dar algılanan “Anneler Günü” kavramını daha da daraltmak için söylemiyorum. Aksine daha da genişletmek istiyorum. İstiyorum çünkü bence, bu kavramın buna ihtiyacı var.

İşte başlıyorum;

Şimdi, hepsi boyca kendinden uzun, ama hâlâ çocuk olan, altı (6) insan yetiştiren anneciğim! Günyüzü görmeyen anneciğim... Anneler Günü'n kutlu olsun.

Annem gibi anneler. Çocuk ve çocuklar yetiştiren anneler... Hepinizin Anneler Günü kutlu olsun.

Ya siz; henüz çocuğu olmayan veya çocuk sahibi olma ümidi olmayan evli hanımlar! Biliyorum siz de seversiniz çocukları. Bence siz de annesiniz. Sizin Anneler Günü'nüz de kutlu olsun.

İlkokul öğretmenim ve diğer hanım öğretmenlerim! Sizin emek ve sevgi olarak annelerden farkınız ne ki? Bugün sizin de gününüz. Sizin de gününüzü kutluyorum.

Anneliğin anlamını hakkınca kavramış, ama şimdilik ya öğrenci, ya çalışan, ya da çeyiz hazırlayan, memleketimin umudu kız kardeşlerim! Kutlu olsun, gününüz. Siz istikbalimizin annelerisiniz.

Şimdilerde, bez bebeğine şefkatli bir anne yüreğiyle bakan, miniş yeğenim; Zeynep Naz! Varsın yaşın henüz yediye yaklaşmış olsun. Olsun olsun… senin Anneler Günün de kutlu olsun.

Elbette daha çok örnekleme yapılabilir. Ama uzatmayıp da genelleme yapacağım artık. Ben çocuğun tanımını yaparken “İnsan yavruları” demeyi seviyorum onlara. İşte bu insan yavrularının memleket ve insanlık için taşıdığı önemi kavrayan ve bu bilinçle insan yavrularının yetiştirilmesinde emeğiyle, sevgisiyle, düşüncesiyle, niyetiyle, hayaliyle çaba sarf eden çocuklu, çocuksuz, evli, bekâr genç, ihtiyar bütün kadınların, Anneler Günü kutlu olsun.

Bir adam böyle düşündü. Her ne kadar sürç-ü fikr eyledi ise af ola.


09.05.2010
Sadi Atay
Yorum Gönder